Pırlanta Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pırlanta Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle pırlanta diğer adıyla elmas tan bahsederek başlamak istiyoruz. Elmas insanlık tarihi boyunca hep değerli olmuş hiçbir dönemde değerini kaybetmemiştir. Çünkü insanlar elmasın yeryüzünde en az bulunan taş olduğunu anlamakta zorlanmamışlardır. Durum böyle olunca da her yüzyılda fiyatları artmıştır. Ve gelişen teknoloji pırlantanın daha iyi işlenmesine olanak sağlayarak ortaya muhteşem pırlantalar çıkmasını sağlamıştır. Pırlanta fiyatları günümüzde oldukça yüksek olarak kabul ediliyorlar ama hemen hemen her bütçeye uygun pırlanta bulmak mümkün. Bu kadar değerli taşlar olunca da bu iş üzerinden para kazanmak isteyen fırsatçılar doğması da muhtemel oluyor. Günümüzde pırlanta alacaklar özellikle çok dikkat etmelidirler. Kesinlikle almak istedikleri mağazayı ziyaret etmeliler. Online alışveriş yapmaktan mümkün oldukça kaçınmalılar. Değerli olan ürünlerin sahtelerinin çıkması çok uzun sürmez. Kısa sürede çoğalırlar. Bu taklit ürünler neredeyse gerçeklerinden ayırt edilemeyecek kadar iyi yapıldıkları için kandırılmanız daha da kolay olabilir. Bunun için dikkat etmemiz gereken önemli hususlar ve püf noktalar tabi ki de vardır. Pırlantalar aşırı parlak taşlardır. Onun bu ışıltısı şüphesiz ki gözünüzü alacaktır.

Sahte yani taklit ürünleri ayırt edebilmek için kullanılan yöntemlerden bir tanesi bu parlaklık testidir. Çünkü pırlantaların bu göz alıcı ışıltısı ona özgü kesim tekniklerine ve taşın hatlarına bağlıdır. Bir taklit pırlanta gerçek bir pırlanta kadar çok parlak olmayacaktır. Bu durum gözünüzle dahi ayırt edebileceğiniz bir durumdur. Fakat oldukça iyi yapılmış taklit ürünler pırlantalarda bu parlaklık seviyesi gerçeğe yakın ve insan gözünün ayırt edemeyeceği seviyede olabilir. Bir diğer taklit seçebilme yöntemi ise şeffaflık testidir. Gerçek pırlantalar şeffaf olmazlar. Pırlantanızın arkasından bir gazete dergi ve kitaba baktığınızda yazıları okuyamazsınız. Orada yer alan yazıları buğulu görürsünüz. Yine burada da pırlantaların kesimi oldukça önemlidir. Çok nadir olmakla birlikte bazı gerçek pırlantalar da bu okuma olabiliyor. Fakat bu durum sizi yanıltmasın çok net bir şekilde okuma yapabiliyorsanız elinizdeki pırlantanın arkasını o pırlanta taklit bir üründür. Bir diğer yöntemimizi inceleyecek olursak bu yöntemde su ile yapılan bir testi karşımıza çıkarıyor. Gerçek pırlantalar belli ağırlıkta olduklarından dolayı suya atıldıklarında batarlar. Taklit pırlantalar ise genelde suda batmazlar.Gelelim loş ışıkta bile göz kamaştıran bu değerli taşın maliyetine. Pırlantanın maliyeti karat arttıkça büyür. Peki, nedir bu karat? Karat 0,2 g’a (200 mg) eşit bir kütle birimi olup, elmas gibi değerli taşların ölçümünde kullanılmaktadır. Çıplak gözle bakıldığında hepsi aynı gözükse de her pırlanta farklıdır. Karat tan sonra pırlanta fiyatlarını belirleyen diğer özelliklere gelirsek bunlar: kesimi, şekil ve karakteri, rengi ve berraklığıdır.

Pırlantanın rengi beyazın tonlarıdır ve renk grupları Z’ye kadar gitmektedir. Elmasın fiyatını arttıran en önemli özellik lekesiz bir diğer deyişle berrak olmasıdır. Bir pırlanta ne kadar lekesizse o kadar nadirdir. Fawless, tamamen lekesiz ve maliyeti en yüksek olan taştır.17. Yüzyılın Avrupa’sında artan elmas miktarıyla doğru orantılı elmasların kesim ve şekil teknikleri de artmıştır. Böylece pırlanta yüzükler, pırlanta küpeler ve kolyeler meydana çıkmış o zamandan bu yana kadınların göz bebeği oluvermişlerdir. Buna ek olarak klasik Yunan stilinde elmaslar yani pırlantalar, renk renk taşlarla bezenmiş altın ile birlikte en önemli baş takıları olmuş.Kimi insanlar da bu taşın dayanıklılığını ilham alarak onu sonsuz aşkın sembolü olarak kabul etmiş ve böylece pırlanta yüzükler ortaya çıkmıştır.

Online satış sitesi ile hizmet veren thales pırlanta, ucuz pırlanta fiyatlarıyla dikkat çekmektedir.

sponsor reklam

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir