Bitgesell vs Bitcoin: BTC’nin Çatalı Hangi Özellikleri Sunuyor?

Bitgesell vs Bitcoin: BTC’nin Çatalı Hangi Özellikleri Sunuyor?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından hazırlanan 9 sayfalık bir belge ile duyuruldu. Bitcoin ve sunduğu teknik özellikler, dönemine göre oldukça önemliydi. Blokzinciri kavramı ile dünyayı tanıştıran Bitcoin, merkeziyetsiz finansın da en önemli ayaklarından biri oldu. Ancak Bitcoin, günümüz şartlarına göre gelişmiş bir teknoloji içermemesinden ötürü, esas amacı olan ‘elektronik ödeme’ için tercih edilmiyor. Bitcoin’in düşük işlem hızı ve yüksek komisyonları, BTC’nin sadece borsalarda satın alınan ve değer saklama aracı olarak kullanılan bir coin olmasına neden oldu. Bitgesell, Bitcoin’in kod tabanı üzerinde inşa edilen bir coin olarak, 2020 yılında piyasaya çıktı ve getirdiği ciddi yeniliklerle, farklı bir kripto para deneyimi sunmayı hedefliyor.

Bitgesell neden farklı?

Bitgesell, 2020 yılında Emma Wu adlı geliştirici tarafından duyuruldu. Merkeziyetsiz kripto paranın geliştiricileri anonim bir kimliğe sahip ve Bitgesell’in bir merkezi, şirketi bulunmuyor. Bitcoin ile aynı mantığa sahip olan Bitgesell’in en önemli farkı ise, BTC’nin eksik yönlerini gideren bir proje olması. BGL, BTC gibi 21 milyon maksimum arz sahip bir proje. Hedefi eşten eşe, merkeziyetsiz bir dijital ödeme ağı oluşturmak olan Bitgesell, kısa süre içinde ilgi gördü. Bunun nedeni, içerdiği ciddi farklar. Bitcoin’de halving 4 yılda bir olurken, Bitgesell’de bu süre yılda 1 kere. Buna ek olarak blok boyutları, Bitgesell’de çok daha küçük. Madencilik çok daha düşük enerji ile yapılabiliyor ve hepsinden önemlisi, ekosistem hızlı bir şekilde gelişiyor.

Bitcoin vs Bitgesell: Hangi coin daha hızlı?

Kripto para ekosisteminde en önemli konular içinde, ağ içindeki işlemlerin hızlı transfer süresi yer alıyor. Bir ödeme işlemi yaparken, her kullanıcı ister banka olsun, ister kripto para ödemesi olsun, işlemin kısa süre içinde gerçekleşmesini ister. Bitgesell, önemli bir yanı ile, Bitcoin’e göre çok daha hızlı. Bitcoin’de bir blok boyutu ortalama 4 MB yer kaplar. Bitgesell’in blok boyutu ise yaklaşık 400 KB’dır. Aradaki 10 kat fark, Bitgesell blokzincirinin, Bitcoin’e göre 10 kat daha hızlı olduğunu gösteren önemli bir veri. Kripto para dünyasında, Bitcoin’e göre çok daha hafif, hızlı ve güvenli bir ağ sunması ile öne çıkan Bitgesell, bu nedenle dikkat çekiyor.

Madencilikte Bitgesell daha avantajlı

Kripto paraları karşılaştırırken en önemli konular içinde madencilik de yer alıyor. Madencilik, kripto para işlemlerinde güvenli ve merkeziyetsiz bir yapı sunarken, aynı zamanda kripto paraların arzını da sağlıyor. Bitcoin madenciliği, BTC üretmenin tek yolu. Bitgesell’de de aynı şekilde, madencilikte BGL üretiliyor ve madenciler, ağın işlevsel olmasını sağlıyor. Bununla birlikte, Bitgesell ekibine göre Bitcoin madenciliği verimli bir dönüş sunmuyor. Bunun nedeni, BTC ağında gerekenin çok üzerinde bir işlemci gücü kullanılıyor. Madenciler, düşük BTC ödülü alırken, aynı zamanda rekabetin çok olması, beraberinde düşük kârlılık anlamına geliyor. Bitcoin madenciliğinde en büyük problemlerden biri de, elektrik giderlerinin yüksek olması. Bitgesell, daha küçük blok boyutlarının yanı sıra, işlem ücretlerinin yakılması ile madencilerin elde ettiği gelirin stabil ve dengeli olmasını sağlıyor. Çok daha düşük elektrik giderleri ile madencilik yapılmasını sağlayan Bitgesell ağı, kripto para madencilerinin yeni tercihi konumunda.

Deflasyonist yapı

Bitgesell, Bitcoin’den farklı olarak, ekibin BGL değerini yüksek tutmak adına önemli çalışmalar yaptığı bir ağ. Bitgesell’de, ağ içindeki işlem ücretlerinin yüzde 90’lık bir kısmı yakılıyor. Bu nedenle, BGL arzında düzenli olarak bir azalma görülebilir. Talep arz dengesinde, BGL yakımını sürekli olarak devam ettiren Bitgesell, bu sayede yatırımcılarının ellerindeki BGL’yi uzun vadeli tutmasını hedefliyor. BGL bir ödeme aracı olarak kullanılmasının yanı sıra, düşen arzı ile bir değer saklama aracı olarak da kabul ediliyor.

Bitgesell borsalarda BGL simgesi ile işlem görüyor. BGL anlık fiyatına crypto com üzerinden erişmek mümkünken, BGL satın almak için dünyanın en büyük borsalarından Hotbit tercih edilebilir.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki ilgili bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

http://bitgesell.de/en/
https://bitcointalk.org/index.php
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/bitgesell/

sponsor reklam

Benzer Yazılar

En İyi Evden Eve Nakliyat Fiyatları

En İyi Evden Eve Nakliyat Fiyatları

Kuyumcu Malzemeleri Nereden Satın Alınır?

Kuyumcu Malzemeleri Nereden Satın Alınır?

Yaşadığınız Aşka Mükemmellik Katan Çiçekler

Yaşadığınız Aşka Mükemmellik Katan Çiçekler

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir